Discovery Optics Scope FFP 4-14X44SFRLIR HK Reticle
- Stock: Discontinued
- Model: Discovery Optics Scope FFP 4-14X44SFRLIR HK Reticle
- Dimensions: 338.00mm x 0.00mm x 0.00mm
- SKU: JH786110159
196 samples sold
Product Views: 55988
Rs.28,600
Ex Tax: Rs.27,500
More from this brand
Rs.2,392
Ex Tax:Rs.2,300
DISCOVERY Scope Horizon line has the most talented optical design
and cost performance green multi coated glasses, Discovery Scope brings extremely clear
image and big field of view for you.
You can't believe how good it is with this price range, Discovery Scope never beated by any
| Magnification:4x-14x obj. lens dia.: 44mm First Focal Plane Illumination:red*5&green*5 Side Focus(10yds- ∞) Tube Dia.:1.1in(30mm) Reticle:HK 1/2 Mil Dot 1CLIK=1/10MIL(lock=down) Length:338mm(13.31in) Weight:693g/24.44oz EAR:26MIL WAR:26MIL |