Discovery Optics Scope for Air Rifle VT-1 4-16X42 AOAI Pro, Hunting Airgun, Rifles
- Stock: Discontinued
- Model: VT-1 4-16X42AOAI Pro
- SKU: JH786110163
191 samples sold
Product Views: 32923
Rs.14,040
Ex Tax: Rs.13,500
More from this brand
Rs.2,392
Ex Tax:Rs.2,300
Brand Name:
- DISCOVERY
- Model Number:
- VT-1 4-16X42AOAI
- Type:
- Rifle Scope
- Maximum Output Power:
- 0
- Description:
- Optics for Air Rifle
- Magnification:
- 4X-16X
- Objective Lens Diameter:
- 42mm
- Tube Diameter:
- 1in (25.4mm)
- Eye Relief:
- 3.5in-4.0 in(90mm-100mm)
- Click Value:
- 1CLIK= 1/10MOA
- Angle Indicator:
- Yes
- Illumiated:
- No
- Proection:
- Water-resistant, fogproof and shockproof
- Weight:
- 558g/19.68oz
Packaging & Delivery
- Packaging Details
- Free scope mount x1pair
Riflescope x1pc
Sunshade x1pc
Anti-dust lens cover x1pair
- Delivery Time
- 3-7 days
Contact Information
Just Hunters
G-10 Jeff Height Main Boulevard Gulberg Lahore, Pakistan 54000
Telephone
Product Description
Discovery Optics Scope for Air Rifle VT-1 4-16X42 AOAI, Hunting Airgun, Rifles
Brand Name | Discovery |
Magnification | 4X-16X |
Obj. Lens dia: | 42mm |
Illumination | No |
Tube Dia | 25.4mm(1inch) |
1Click | 1/10MOA |
Reticle | Mil Dot |
Length | 315mm(12.40in) |