Discovery Optics Scope HD 4-24X50SFIR FFP 2021 Model
- Stock: Out Of Stock
- Model: Discovery Optics Scope HD 4-24X50SFIR FFP
- Dimensions: 374.00mm x 0.00mm x 0.00mm
- SKU: JH786110169
199 samples sold
Product Views: 57899
Rs.67,600
Ex Tax: Rs.65,000
More from this brand
Rs.2,392
Ex Tax:Rs.2,300
Objective Dia.: 50mm
Tube Diameter: 34mm(1.34inch)
Lengh: 340mm(13.39in)
Weight: 790g(27.86oz)
Reticle:SS FFP IR-MIL
Focal Plane: First Focal Plane
Illumination: YES(RED with 5 positions)
Adjust Focus: Side Parallax
Side Parallax Adjustment (Yds):15Yds-Infinity
Field Of View@100yards(ft): 27.5-4.6
Eye Relief:3.5in-4.0in(90mm-100mm)